LEGO House

Lego House… Lego ‘ya olan sevginizin doruklara ulaşacağı adres…

Sevenin çıkmak istemeyeceği, sevmeyenin ise buradan sonra en sıkı Lego sever olarak ayrılacağı Billund’daki mecburi istikamet! Lego House.

12bin metrekare büyüklüğünde bir ev ve içinde 25 milyon rengarenk Lego parçası olduğu bir yer düşünelim. Bu düşüncemizi, devasa hayvanlar, Lego şelaleleri, rengarenk bitkiler ve sıra dışı Lego objeleriyle özelleştirelim. Bunların dışında kalan parçalarla kendi hayal dünyamızdakileri yaratıp, teknolojiyle bütünleştirerek gerçeğe dönüştürelim. Bu dönüştürdüklerimizi harika anılar haline getirip, ölümsüzleştirelim. Eğer bunları yaparken acıkırsak da benzersiz Lego Mini Chef Restoran’da unutulmaz bir şeyler yiyerek eğlenmeye devam edelim… İşte tüm bunlar ve çok daha fazlası olan bu yer, bence de başlı başına Billund’a gelme sebebi olabilir…

Aslında Lego House bunlardan çok daha fazlasını barındırıyor desek yanlış olmaz. Neden mi? Çünkü esasen Lego House her yaştan çocuğun oyun oynarken amacının eğlenmek ve hayallerinin sonsuzluğunu keşfetmek olduğunu bilerek yapılmış bir kompleks. Yani Lego House yapılırken sadece bir oyun merkezi değil, çok daha fazlası düşünülerek hayata geçirilmiş bir proje. Çok daha fazlası nedir derseniz; oynadıkça çok şey öğrenildiği bir gerçek. Bilimsel araştırmalar neticesinde; oyunun beyni geliştirme, iş birliği, yaratıcılık ve problem çözme gibi gerekli yaşam becerilerini edinmenin en iyi yollarından biri olduğunu göstermekte. Çocukların, oynayarak eğlendiği, deneyerek meydan okuduğu, hata yapıp tekrar denedikleri ve sınırlarını test ederek öğrenim gerçekleştirdikleri bir yer Lego House.

LEGOLAND ‘in ardından Billund’daki mecburi istikamet

Kulağa hoş gelen bu güzel cümleler belki buraya 1-2 kez gelen/gelecek olan turistler için çok efektif olmayabilir ama bir defanın bile büyük dokunuşlara sebep olup olmayacağı bilinmez. Hele ki sabahın erken saatlerinde girip, akşam kapanış saatine dek kalırsanız. (Açılış 10.00, kapanış 20.00) Bir yer için bu kadar saat çok gelmiş olabilir fakat emin olun içerde birkaç saatliğine de olsa bu dünyadan ayrılıp, rengarenk Lego dünyasının sonsuz derinliklerinde kaybolup gittiğiniz için bu süreler size fazla gelmeyecek. Peki bu nasıl gerçekleşecek derseniz, üzerinizde adınızın yazdığı elektronik bileklikleri bileğinize takıp, içeri girip serüvenin başlamasıyla…

İşte karşınızda 15 metrelik, 50 ayda yapılan, 6 milyondan fazla Lego parçası barındıran “Yaratıcılık ağacı”… Etrafından dolanan merdivenleri tırmanırken, yavaş yavaş boyut değiştirdiğinizi hissetmeye başladığınız bu ağaç, profesyonel Lego yapıcıların yaptığı şu an dünyadaki en büyük Lego modeliymiş.

Yaratıcılığın sınırsızlığı çevresinde turunuzu tamamladığınızda ise karşınıza çıkan üç adet devasa dinozor ile başyapıt galerisine ulaşıyorsunuz. En ufak ayrıntılarına kadar yapılmış bu dinozorları görünce insanların Lego ile yapabileceklerinin sınırsızlığı ile bölümlere devam ediyorsunuz. Bölümler derken Lego House bölümlerden oluşturulmuş. Sarı, Mavi, Yeşil ve Kırmızı bölümler. Her renk bölümü ise bir geliştirilecek bir beceriye odaklanarak meydana getirilmiş. Nasıl mı?

LEGO House ‘un sadece içini değil, dışını da gezmeyi unutmayın

Sarı bölüm, duygusal becerileri geliştiren, Legolarla kendinizi gerçekten ifade edebileceğiniz yer. Bu bölümde patron tamamen sizsiniz. Bir deniz hayvanı yapıp onu akvaryuma bırakabilir, Lego çiçeği yapıp çatıya dikebilir veya kendi Lego karakterinizi oluşturarak onu dans sahnesine çıkarabilirsiniz.

Mavi bölümde, sorunları çözerek zorlukların üstesinden gelebilir ve bilişsel becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kendi yarış arabanızı yapıp, babanızın yaptığı ile yarıştırabilir, bir şehir mimarı olarak bir metropolü inşa edebilir ya da elektronik arınızla bolca bal toplayabilirsiniz.

Yeşil bölümdeki figürler, evrenler ve hikayeler sosyal becerilerinizi harekete geçirmek için tasarlanmış. Kendi filminizin yönetmeni olabilir, anne ve babanızı filminize aktör yapabilirsiniz. Lego karakterlerinin dünyalarını yakından görüp, onların yaşamları hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kırmızı bölümde ise, yaratıcı becerilerinizi, fiziksel becerilerle birleştirme imkânı sizinle. Küçük veya büyük Lego parçaları ile inşa edeceğiniz heyecan verici yapılar ile kendinizi mimar ilan etmek hiç de zor değil.

Tamam oyun herkesin, her yaşın hakkı ama bu rengarenk bölümlerde zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilir hatta acıktığınızın bile farkına varmayabilirsiniz. Ama sorun değil, Lego House misafirleri için bu duruma harika bir çözüm üretmiş.

Hiç daha önce LEGO robotlarının elinden yemek yediniz mi?

Hiç Lego parçacıkları ile verdiğiniz siparişinizin, Lego karakterleri sayesinde hazırlanıp, Lego kutuları içerisine konarak gönderildiği ve robot garsonların yemeğinizi size ilettiği bir yerde yemek yediniz mi? Eğer Mini Chef Restoran’da yediyseniz cevabınızı biliyorum 🙂 Lego House’ta bulunan bir diğer sıra dışı bölüm! Evet gerçekten sıra dışı… Oyun oynarken acıktığını unutanların, yemek yerken oyunlarına devam edebilmeleri adına dahice yapılmış benzersiz bir restoran.

Önceden rezerve ettiğiniz masanıza oturmanız, masadaki lego parçacıklarını paketinden çıkarmanız ve menüde bulunan yemeklerin her birinin karşısındaki şekillerden birer adet seçmeniz ile eğlence başlıyor. İstediğiniz yiyeceklerin şekillerini içeren Lego parçacıklarını masadaki kasete dilediğiniz gibi yerleştirip, siparişinizi oluşturuyorsunuz. Tahmini 10-15 dk sonra yemeğinizin hazır olduğunu yine masanızdaki Lego şeflerin ikazıyla öğreniyorsunuz.  Şimdi bu robot arkadaşların tepesinden inen Lego kutularını sabırla bekleyip, robotlar tarafından size uzatılmasını izlemede sıra. “Yemek kutusu bile Lego’dan” çığlıkları atacağınız garantisi ile iki katlı kutuyu açıp, afiyetle yemeğinizi yiyerek Lego House’ta gitmediğiniz bölümler için devam edebilirsiniz.

Mını Chef restorandan koşarak uzaklaştık, yukarı çıkalım dedik ama durun aşağıdaki “Tarih” bölümünü görmeden gitmeyelim.

LEGO kurucusu Ole Kirk Christiansen için ayrılan özel bölümü mutlaka ziyaret etmelisiniz

Daha önce Legoland’de bahsettiğimiz Lego’nun kronolojik tarihi işte burada! “Lego House Tarih Bölümü” Ole Kirk Christiansen, yani Lego’nun mimarının çocukluk yıllarından, ilk ürettiği ahşap oyuncaklardan, plastiğe geçiş yapmasından sonraki Legolar ve günümüze kadar gelen Lego’nun tüm hikayesi işte bu bölümde. Lego’nun tarihini merak ediyorsanız önceliğinizi bu bölüme dahi verip diğer yerlere geçiş yapabilirsiniz.

Bahsettiğimiz renkli bölümlerin yanında Lego House’ta keşfedilecek pek çok ilginç ayrıntı da mevcut. Birbirini dengeleyen 21 dev Lego parçası gibi inşa edilen, 2×4 Lego parçasına benzeyen fayanslarla kaplanarak yapılan Lego House’ta, içerdeki bölümlerden dışarıya çıkmaya fırsat bulabilirseniz, her birinde farklı oyun alanları barındıran teraslar açık hava almanız için mükemmel birer seçenek.

Ayrıca dışarda sarı renkli basamaklardan oluşturulmuş bölüm ve önünde bulunan üç büyük Lego parçası arka kapıyı kullandığınızda kaçırmanızın olası olduğu yerlerden! Bu sebeple ana giriş kapısını giriş çıkışta kullanmayı ihmal etmeyin!

Ama durun daha çıkmayın, daha Lego House’ta yapacaklarımız bitmedi. Henüz bölümlerde yapmış olduğumuz hatıralarımızı hayata geçirmedik bile! Üzerinde isminizin yazılı olduğu bileklikler sayesinde Lego House anılarınızı toplayabiliyorsunuz! Nasıl mı? Bu bileklikler ile yarattıklarınızı hayata geçirmek için kullandığınız herhangi bir makinenin, deneyiminizi kişiselleştirerek kaydetmesiyle! Gün içerisinde ürettiklerinizi bölümlerdeki makinelere önce bilekliğinizi okutup, ardından eserinizi kaydederek, ziyaretiniz sonrası internetten indirme yoluyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Lego House’ta muhteşem anılar biriktirdiğiniz kesin ama ayrılmadan çıkışta bulunan Lego mağazasına bir göz atmak hiç fena olmaz. Mağazada başka yerlerde bulunmayan Lego setlerinin yanında farklı olarak kendi fotoğrafınızı Lego mozaiği haline dönüştürebilir, ya da kişisel Lego karakteri yaratabilirsiniz.

Artık Lego House’tan ayrılma vakti… Anlattığımız bölümlerin yanında, giriş bölümünde daha bilet almadan kullanılan geniş alanı, hızlı ve ücretsiz wifi’si, yine ücretsiz emanet dolapları ve benzersiz tasarımda yapılmış oturum alanları olan kafesi ile Lego House herkesin beğenisini kazanacak yegâne yerlerden.  

Lego’ya özgürce doyup, harika vakit geçireceğiniz Lego House’a bakalım bir sonraki gelişiniz için ne kadar süre sabredeceksiniz? Şimdiden yeni ziyaretiniz için iyi eğlenceler!