Kuzey ışıkları turunu ucuza getirebileceğiniz 10 yöntem

Birçok kişinin “yapılacaklar listesinde” veya ölmeden önce görülecekler listesinde” bulunan kuzey ışıklarını görebilmeyi nasıl ucuza getirebilirsiniz? İşte size “Kuzey ışıkları turunu ucuza getirebileceğiniz 10 yöntem” listesi, iyi seyirler.

1. Uçak bileti

 • Eğer kuzey ışıkları için gidiş ve dönüş tarihleriniz belli ise erken rezervasyon ile biletinizi haftalar öncesinden alın.
 • Alacağınız bilet için ülkemizden en ekonomik seçenekleri teker teker inceleyin. Örneğin Tromso’da kuzey ışıklarını görme planınız varsa, ülkemizden sadece OSLO’ya, Oslo’dan da Tromso’ya bakıp bırakmayın. Ülkemizden Stockholm’e veya Kopenhag’a oradan Tromso’ya bilet bakın.
 • Ödül bilet düzenleyin. THY milleriniz ile ilk uçuşu (Türkiye-Oslo,Helsinki,Stockholm vb.) daha uygun fiyata alabilirsiniz. Hatta ülkemizden direkt Rovaniemi’ye ödül bilet alabilir ve ikinci bir uçuşa ihtiyacınız kalmadan maliyet+zamandan tasarruf yapabilirsiniz.
 • Uçuş puanlarınız ile bilet alın. Çünkü bu sayede her iki uçuşu da puanlarınız ile satın alarak ekonomik hale getirebilirsiniz.
kuzey ışıkları için gidiş ve dönüş tarihleriniz belli ise uçağınızı önceden alın

2. Ulaşım alternatiflerini düşünün

 • Kuzey ışıkları için gittiğiniz yerlerdeki tren seçeneğini unutmayın. Stockholm-Kiruna arası 16 saat süren tren fiyatlarına bakmadan direkt Stockholm-Kiruna uçak bileti almayın. (zamanının az ise diyecek bir şey yok ?)
 • Blabla car vb. uygulamaları deneyebilirsiniz.
 • Otostop şansınızı deneyin.
Kuzey ışıkları için tren güzel bir seçenek

3. Kıyafetleri ödünç alın

Aşırı soğuktan korunmak için yeterli kıyafetiniz yok ise sahip olan arkadaşlarınızdan ödünç alın, dönünce iade edin. Çünkü o kadar soğuğa belki bir daha hiç gitmeyecek veya o kadar üşümeyeceksiniz. Gereksiz harcama yapmayın. 

kuzey ışıkları gezinizde kıyafet seçimi

4. Araba Kiralayın

 • Zamanı en etkin biçimde kullanırsınız.
 • Kuzey ışıkları için indiğiniz havalimanından aracı kiralayarak sonrasında otelinize/evinize ulaşmak için yapacağınız harcamanın önüne geçebilirsiniz.
 • Kuzey ışıklarını görebilmek için tura katılmanıza gerek kalmaz.
 • Otoparklar çoğu yerde ücretsiz.
 • Benzin neredeyse ülkemizle aynı fiyatta.
 • Geniş bir araç kiralayarak konaklama seçeneği olarak da kullanabilirsiniz.
Kuzey ışıkları için araba kiralayın

5. Kalabalık gidin

Sizin gibi kuzey ışıkları hayali olan, arkadaşlarınız ile birlikte gidin. 2-3 aile olarak hem konaklamayı hem de araç kiralamayı (yakıtı) daha ucuza mal edebilirsiniz. Ancak 4 kişiden fazla olursanız 2’nci bir araca ihtiyacınız olabilir.

6. Yanınızda yiyecek götürün

Bavulunuzun birine yiyecek doldurun. Hazır yemekler, konserveler, atıştırmalıklar, içecekler vb. şeyler orada sizi market masrafından kurtaracaktır. Ne de olsa götürdüklerinizi tüketeceğiniz için dönüşte çantanız boş gelecek, o sebeple fazla yükü dert etmeyin.

Kuzey ışıkları için yanınızda yiyecek götürün.

7. Termos götürün

Sıcak içecekler her zaman hayat kurtarıcıdır. Hele ki siz de bizim gibi çay/kahve sever iseniz yanınıza mutlaka termos almayı unutmayın. Çünkü bu sayede azımsanmayacak tutardaki içecek fiyatlarından kurtulabilir hem de her daim içinizi ısıtabilirsiniz. Kuzey ışıkları altında sıcacık bir kahve keyfi gibisi yok.

8. Evlerde konaklayın, Couchsurfing yapın.

 • Couchsurfing yapabilirseniz, en masraflı kalemi sıfıra indirebilirsiniz.
 • Evlerin özel odalarında yine maliyeti azaltabilir, bu sayede yeme-içme giderlerini düşürebilirsiniz.
 • Ev sahibi ile turistik olmayan, daha uygun yerleri/aktiviteleri planlayabilirsiniz. Bu doğrultuda bütçe artırımı yapabilirsiniz.

9. Kış aktiviteleri

Kış aktivitelerini toplu yapın. Bir Husky safari yapmayı planlıyorsanız, birden fazla kişiyle yapılabilenlerden tercih edin. (Kızakta sadece siz değil, başkaları da oluyor)

10. Fotoğraf makinesi

Eğer fotoğraf makineniz yoksa ve oradaki fotoğrafçıların fiyatlarını beğenmediyseniz, gitmeden varsa bir arkadaşınızdan fotoğraf makinesini alın veya kiralayan yerlerden kiralayın. Tabi kullanmasını mutlaka önceden öğrenin. Bu konuda “Kuzey ışıklarının fotoğraflarını nasıl çekebilirsiniz” yazımda size yardımcı olacak bilgiler bulabilirsiniz. Kuzey Işıklarının fotoğrafı nasıl çekilir merak ediyorsanız buraya.