Hiç aklınıza geldi mi bilmem ama benim ara sıra geliyor. Ya yurt dışında tatildeyken hastalanırsam?

Aslında oldukça önemli bir konu ama yurt dışına çıkma heyecanından pek de önemsenmiyor. Aklımızda hep eğleneceğimiz ve güzel güzel fotoğraflar çekip, çektireceğimiz. Oysa daha önce hiç gitmediğimiz bir yere gidiyoruz, buralarda havalar nasıldır, börtü böcek var mıdır, yediklerim dokunur mu, hijyen açısından iyi mi kötü mü bilmeyiz. Hoş, ülkemizde dahi bu sorulara pek aldırış etmiyoruz ama en azından bir şey olsa nereye gidip, neyi nasıl yapacağımızı bilmenin rahatlığı var.

Umarım kimse bu güzel günlerinde, bu bilgilere ihtiyaç duymaz ama bilmesinde de yarar var diyerek başlayalım.

Öncelikle, ülkemizde geçerli olan SGK ya da özel sağlık sigortamızın (bazıları hariç!) yurt dışında geçersiz olacağından ötürü, daha vatan topraklarından çıkmadan yapmamız gereken bir görevimiz var. “Seyahat sağlık sigortası”. Vize isteyen ülkelerde zorunlu, diğerlerinde ise zorunlu olmayan bir şey.

Vize için gerekli evraklar arasına konması gereken bu sigorta, sigorta şirketleri tarafından, çok da pahalı olmayan bir ücret karşılığında hazırlanıyor. Hatta benim kullanmakta olduğum (Garanti Bankası Miles and Smiles platinium) kredi kartımın bu sigortayı ben ve ailem için ücretsiz yaptığını belirtmek isterim. Her ferdin ayrı ayrı sigorta yaptırma zorunluluğu mevcut.

Bu sigorta belli bir teminat tutarında (genelde 30bin Euro) giderleri tazmin edecek şekilde hazırlanmakta. İçeriği ise tamamen hazırlayan şirkete, gideceğiniz yere, kalacağınız güne ve ödediğiniz tutara göre değişmekte. Ama işin özü şu; Yurtdışı seyahatiniz süresince önceden var olan kronik hastalıklar hariç, hastalanmanız veya yaralanmanız durumunda ambulans, hastane, ameliyat ve tedavi masrafları poliçeniz kapsamında karşılanması.

Burada çok önemli bir detayı hemen söylüyorum, sigorta şirketleri belli bir tutarın altındaki giderleri ödemiyor bilginiz olsun. Örneğin; benim kullandığım kredi kartımın bana ücretsiz olarak Logo Sigorta firmasından yaptırmış olduğu sigorta için alt limit 150 euro. Bu tutarın altındaki sağlık harcamalarını değil, üzeri harcamaları geri ödeme kapsamına almış. Harcamanız 150 euro ise ülkeye döndüğünüzde geri alır, fakat 149 euro ise alamazsınız olay bu 🙂  Bu tutar şirketten şirkete değişmekte olup, yaptırmayı düşündüğünüz şirkete sorup öğrenmekte fayda var diyebilirim. Sonra 1-2 euro ile geri ödemeyi kaçırıp üzülmeyin 🙂

Hastalandık… Ya ne yapacağız şimdi, tamam seyahat sağlık sigortamız var ama hastaneye gidebilir miyiz? Para verecek miyiz, ya da ilaç alabilir miyiz? Aman tanrım! Doktor ameliyat dedi, olabilecek miyim buralarda? Öncelikle sakin olun 🙂 Seyahat sağlık sigortanız olmasa da tabi ki tüm sağlık ihtiyaçlarınızı bir sağlık kuruluşuna giderek, ücretini cebinizden ödeyerek karşılayabilirsiniz.

Eğer seyahat sağlık sigortanız varsa, ücretleri (tedavi, ilaç vb.) yine cebinizden o anda öder; fakat yaptığınız harcamalarınızı geri alabilirsiniz.  Tek yapmanız gereken, durumu sigortayı yaptırdığınız şirkete en kısa zamanda bildirmek. Şirkete ulaşamazsak ne olur diye hemen aklınıza gelmiş olabilir, sorun yok.

Zaten alınan hizmetleri gösteren orijinal belgeleri (hastane raporu, reçeteler, medikal tetkik raporları, makbuzlar, faturalar vb.) şirkete ibraz etmekle yükümlü olduğumuzdan, tedavi sonrasında, ülkeye döndüğünüzde de ulaşabilirsiniz.

Adı üzerinde, yurt dışında kullanmak için yaptırdığımız bu seyahat sağlık sigortasının süresi; ülkemiz sınırlarından çıkıldığının pasaportla tespit edildiği an başlar, ülkemiz sınırlarına girildiğinin pasaportla tespit edildiği an sona erer.

Biz bu sigortayı, şu ana kadar her yurt dışına çıkışımızda mutlaka yaptırdık. Hele ki Mete aramıza dâhil olduktan sonra ilk aklımıza gelen şey oldu. Çok şükür şu ana dek hiç ihtiyacımız olmadı ama bana bir şey olmaz dememek lazım.

Ek olarak şu hususu da bilmekte fayda var, yaptırdığımız bu “Yurt dışı seyahat sağlık sigortası” kapsamında, sadece sağlık giderlerimizin olmadığını, aynı zamanda seyahatimizde başımıza gelmesini istemediğimiz olayların neredeyse birçoğu kapsam içerisinde.

Örneğin; seyahatin iptali, tarifeli bagaj kaybı, zarar görmesi, çalınması; aile üyelerinden birinin ölümü nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati, evde meydana gelen hasar nedeniyle yolculuğun durdurulması sonucu geri dönüş seyahati, pasaport veya bilet kaybı vb. Sigortanızı yaptırdığınız şirkete kapsamların neler olduğunu sorup, detaylıca anlatmasını talep ediniz.

Sağlıklı gezileriniz olması dileğiyle…

Bu arada özellikle belirtmek istediğim bir konu var, lütfen bunu dikkate alın. Eğer az da olsa herhangi bir dişinizde ağrı hissediyor ama önemsemiyorsanız, emin olun o diş tatilde size gününüzü gösterecektir.

Bu yüzden yurt dışına çıkma planı yaptığınız günlerin öncesinde, “çok ağrımıyor, dönünce tedavi ettiririm” demeden bir diş doktoruna görünmenizi tavsiye ediyorum. Hem o acıyı tatilde çekmemeniz, hem de seyahat sağlık sigortası yapan şirketlerin genelde poliçe kapsamında “60 euro” gibi, diş tedavisi için az bir tutara kadar olan tedavi masraflarını karşılamasından dolayı ihmal etmeyin derim.