Yurt dışında camping…

Uçağı bulduk, kalacak yeri de hallettik, vizeyi de zar zor aldık, bir de camping mi çıktı şimdi dediğinizi duyar gibiyim. Seyahatlerimizde daha az aklımıza gelen, hatta bazen hiç gelmeyen ama sanılanın aksine oldukça konforlu ve keyifli bir konaklama seçeneği sunan camping konusundan bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde çok yaygın olmayışından dolayı camping hakkında yeterli oranda bilgi sahibi değiliz. Camping konaklaması daha ziyade yurt dışında oldukça yaygın bir tercih. Gidilen yere eğer şehir gezisinden çok doğası için gidiliyorsa kesinlikle oraya gittim diyebilmeniz için campingi denemenizi tavsiye ediyorum. Tabi ki şunu da baştan söylemekte fayda var, gittiğiniz mevsimin camping yapabilmeniz için uygun olması gerektiği.

Bu duygu ve düşüncelerle bildiklerimi sizinle paylaşmaya başlıyorum. İlk olarak elbette gidilecek ülke ve burada planlanan gezi güzergâhı. Bu, işin en zor kısmı diyebilirim. Bu seçimi hallettikten sonra, seçtiğiniz ülkede görülmesi gereken yerleri sırasıyla listelediğinizde, eğer listede binadan, anıttan, çarşı, pazardan daha çok doğal güzellikler varsa bilin ki camping yapmanız gereken bir yere gidiyorsunuz.

Peki bu camping için hangi malzemelere ihtiyaç var? Camping öncesi kamp malzemelerimizi temin etmemiz elbette olmazsa olmaz. Yukarıda da bahsettiğim gibi mevsim en önemli etken. Çünkü malzeme alımında direkt olarak etkin. Nereden temin edilecek kısmını eminim sizler benden daha iyi bilmektesiniz.  Tabi ki liste sınırsız ama en azından; kolay kurulabilen hafif bir çadır, şişme yatak, bunun için pompa, kamp sandalyesi ve çok büyük olmayan uyku tulumları olmazsa olmazlar.

Malzemeleri tedarik ettikten sonra sıra camping yapacağımız yerlere geliyor. Özellikle internette bu alanlarla ilgili onlarca site mevcut. Benim de kullandığım birkaç siteyi burada sizinle paylaşıyorum; www.acsi.eu, www.campingeurope.com, www.topcampings.com. vb. Bu ve benzeri sitelerde camping yapmak istediğiniz bölgeleri kapsayan çok güzel interaktif haritalar, detaylı bilgiler ve ücretlendirmeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Gelelim camping alanlarına; kimi yerlerde etrafı çevrili, kimi yerlerde çevrili olmayan ama sınırlarının belli olduğu arazi alanlarına verdikleri isim. Her camping alanının bir binası içerisinde veya yakınında bulunan bir dükkân içerisinde bir resepsiyonu mevcut. Bu resepsiyona gidip merhaba biz geldik dediğinizde, size hemen soru sormaya başlıyorlar.

İlk olarak kaç kişi olduğunuz? Birçok camping alanında ücretlendirme kişi başı yapılmakta. Çok yüksek tutarlar değil. Yerine ve ülkesine göre değişmekle birlikte ortalama 5-15 euro arasında. Sırada ne ile geldiğiniz, otomobil mi, karavan mı, motosiklet mi? Ücretlendirme araç türüne göre birbirinden farklı. Eğer bir karavanla geldiyseniz şu sorular da ek olarak sorulmakta, elektrik ihtiyacınızın olup olmaması ve boşaltım yapıp yapmayacağınız.

Ortalama fiyatlar, motosiklet 8-12 euro, otomobil 10-15 euro, karavansa 20-50 euro arasında değişmekte. Son olarak da çadır kurup kurmayacağınız? Cevap evet ise, çadır için ayrılan alanlarda istediğiniz yere veya size belirtilen spesifik bir yere çadırınızı kurarak campinginize başlıyorsunuz. Ortalama çadır ücreti 5-10 euro arasında. Eğer yanınızda çadır veya diğer malzemeleriniz yok ise bazı camping alanlarında onları da kiralayabilmeniz mümkün.

Bu tutarları toplayarak, hemen “oo baya da pahalıymış diye düşünmeyin”, bir şelale altında, sonsuz bir manzarada, harika bir zirvede, yeşilin kalbinde, şırıl şırıl akan bir nehrin yanında yapılabilecek neredeyse en güzel konaklama alternatifi.

Kamp alanlarından kısaca bahsedecek olursak, olmazsa olmaz tuvalet ve duş bölümlerinin olduğu bir bina. Bu arada bazı campinglerde duş fiyata dâhil, bazılarında değil. Dâhil olmayanlar da sistem, 1-2 euroya alabileceğiniz jetonlarla çalışan ve 5-10 dk gibi süreyle akan suyla yapılıyor. İçerisinde temel araç ve gereçlerin (buzdolabı, tava, çatal, kaşık, tabak, su ısıtıcı, tencere vb.) bulunduğu ortak bir mutfak.

Ek olarak herkesin kullanımına açık, içerisinde televizyonun olduğu büyük bir oda. Ve tabi ki bu odalardaki şarj için prizler. Hatta çoğu camping alanlarında ücretsiz internet hizmeti bile mevcut.

Ek olarak bilinmesi gereken şu bilgileri de paylaşmak isterim. Camping resepsiyonları belli saatler arasında hizmet vermekte. Bu saatler dışında resepsiyonda kimseyi bulamadığınızda korkmanıza gerek yok. Girin camping alanına ve kurun çadırınızı. Ertesi gün sabahında resepsiyona giderek, dün geldiğinizi söyleyerek ücretinizi ödeyebilirsiniz.

Akıllara, “ya ne gerek var camping alanına, şu derenin kenarına çadırımı kurar, kıvrılır yatarım ben” düşüncesi gelebilir, camping alanları ve bazı müsaade edilen özel yerler dışında, her istenilen yerde konaklamanın yasak olduğunu bilmenizi isterim. Ama bazı ülkeler buna izin veriyor. “wild camping” veya “camping free” gördüğünüz ülkede istediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz. Elbette onların da birtakım kuralları var ama en azında kamp alanı olma zorunluluğu yok.

Unutmadan, bu sivrisinekler sadece bizim memleketimizde değil, dünyanın her yerinde yaşamaktalar. Sinek kovucu krem/spreylerinizi yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Camping alanları hem ücret olarak bütçe dostu hem de dünyanın farklı yerlerinden gelen ve kolaylıkla kurulan dostluklar açısından eşsiz bir deneyim.  Sadece camping yapabilmek için tatile çıkanlar bile mevcut. Biz, İsveç, Norveç, İsviçre, İskoçya, Faroe Adaları, Avusturya ve İtalya’da camping yapma fırsatı bulduk. Özellikle Norveç, İskoçya ve Alp dağlarını gezmek isteyenler varsa aranızda sakın ola camping’ten başka bir alternatif aramayın!

Eğlenceli campingler 🙂