Barselona ’da Görülmesi Gereken 30 Yer

Barselona, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi. Bu kadar tercih edilmesinin sebebi ise, birbirinden güzel yerlere ev sahipliği yapıyor olması. Bu yerleri “Barselona ’da Görülmesi Gereken 30 Yer” listesinde hazır halde bulabilirsiniz. (Barselona gezi yazımızı buradan bulmanız mümkün)

1. La Rambla

Uzunluğu yaklaşık 2 km olan bu cadde tam bir turist cenneti. Üzerinde her türlü dükkanı, müzeyi, cafeyi, restorantı, eğlence merkezlerini, kiliseyi, sokak sanatçısını, sokak lezzetini bulabileceğiniz bir yer. Doyasıya alışveriş yaparak caddede saatler geçirebilirsiniz.

2. Plaza Catalunya

Bizdeki Taksim Meydanı’nın Barselona’daki hali. Barselona gezinizi buradan başlayıp, burada bitirebileceğiniz bir yer. Bir nevi başlangıç noktası. Buradan şehrin her yerine kolayca ulaşım aracı bulabilirsiniz.(havalimanı dahil). Çevresinde çok sayıda cafe ve restorantın yanında, bir adet alışveriş merkezi de bulabilirsiniz.

3. La Boqueria Market

Dünyanın her yerinden gelen meyveleri, sanki hediyelik eşya hazırlar gibi hazırlayıp sattıkları, çok kaliteli ve uygun fiyatlı büfe tipi restoranların olduğu, görünce sizi hipnoz edebilecek güzellikte şekerlemelerin bulunduğu ve hediyeliklerin her çeşidinin satıldığı bir yer burası. Özellikle El Quim büfe tipi restaurant şehrin en iyilerinden!

4. Park Guell

Zamanında soyluluğunu göstermek isteyen zengin bir İspanyol ailesinin, Gaudi’ ye yaptırdığı çok hoş bir park. Seramiklerle bezenmiş, farklı mimari tarzda alışılmışlıktan uzak, büyük küçük herkesin görüp keyif alabileceği bir yer.

Park guell Barselona için gezilecek en güzel yerlerden

5. Palau Guell

Gaudi’nin ilk eserlerinden biri olan bu evi, Park Guell’i yaptığı kişi için yani endüstri kralı Eusebi Guell için tasarlamış. 1886 yılında tamamladığı konağın çatısı yine bir Gaudi harikası.

6. La Sagrada Familia

Gaudi ustanın, “ustalık eseri” olan ve örneğini zor bulabileceğiniz bir yer. Barselona ‘da neredeyse tüm detaylarda karşımıza çıkan, dünyanın en popüler kiliselerinden biri. Dış görünüşü gerçekten çok farklı ve biraz da ürkütücü. Bu harikulade yapıyı Barselona’dan görmeden dönmek, Barselona’yı görmedim demekle eşdeğer.

7. Casa Battlo

Gaudi’nin zengin bir aile için tasarladığı, diğer yapıtları gibi farklı ve renkli bir bina. Binanın içi, terası ve dış görünüşü birbirinden güzel. Plaza Catalunya’ya yürüme mesafesinde.

8. Casa Mila (La Pedrera)

Görür görmez bu kesin Gaudi ustanın bir başka şaheseri diyeceğiniz Casa Mila (La Pedrera), daire ve ofislerden oluşan bir rezidans. İçerisinde bulunan eşyalar ve harika merdiveninin yanı sıra, çatısı gerçekten görülmeye değer. Şehrin kuş bakışı bir görüntüsünü de burada bulabilirsiniz.

9. Nou Camp

Bir çocuğu Disneyland’a götürdüğünde neler hissediyorsa, bir futbol severi de buraya getirseler sanırım aynı duyguları hisseder. Hatta hiç futbolla alakası olmayan birisi dahi bu güzel tesislerden büyük keyif alabilir.

Turistler için turlar oluşturulmuş. Kulübün sayısız başarılarının anlatıldığı ve kupaların sergilendiği bölüm, kulüp tarihinde oynayan efsaneleşmiş futbolculara ait kişisel eşyalar, soyunma odalarının ve tribünlerin gezisi, şampiyonlar ligi kupası ile fotoğraf çektirmek…

10. Barri Gotic

Burası şehrin old town’u. La Rambla’dan denize doğru ilerlerken, ortalarından sola herhangi bir sokağa döndüğünüzde, zaten daralan sokaktan ve değişen mimariden anlıyorsunuz Barri Gotic içerisine geçiş yaptığınızı. Tarihi yerleşim yerleri ve değişen bina yapıları size farklı bir Barselona havası aldıracaktır.

11. El Born

Barri Gotic gibi şehrin eski mahallelerinden. Eğer yerel halkın arasına karışıp, bir Katalan gibi yaşamak isterseniz sizi buraya alalım. Her köşeden fışkıran butik cafeler ve sevimli restoranlar ile turist olduğunuzu unutabilirsiniz.

12. Barselona Cathedral

Şehrin en büyük ve doğal olarak en çok ziyaretçi çeken kilisesi. Giriş ücretsiz fakat burada kadınlar için bir kısıt söz konusu. Eğer üzerinizde kolları açık bir elbise varsa; şal, örtü vb. şeylerle omzunuzu örtmeniz gerekiyor. Erkekler için kısıt bulunmamakta. İçinden ziyade dışı oldukça ihtişamlı. Önünde kurulan bit pazarını gezebilir, merdivenlerinde oturarak sokak sanatçılarını izleyip, dinleyebilirsiniz.

13. Picasso Müzesi

Barselona’dan görmeden dönmemeniz gereken en önemli yerlerden bir diğeri. Hatta Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken müzeler arasında diyebiliriz. Ressam denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Picasso’nun değişik, farklı eserlerini, yerinde gezmek ayrı bir keyif. Ama yine vermek istediği mesajını alamadık o ayrı ?

14. Parc de la Ciutadella

Tüm heybetiyle duran Arc de Triomphe kapısından geçerek ulaşılan, içerisinde çok çeşitli hayvanların bulunduğu bir hayvanat bahçesini, çok fazla olmasa da yine de küçüklerin hoşuna gidebilecek bir lunaparkı ve yemyeşil ağaç ve üzerinde yayılıp yatılabilen çimleri barındıran şirin bir yer. Özellikle çocuklu aileyseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

15. MNAC (Museu Nacional d’Art de Catalunya)

Sanat; seyahatlerinizde önemli ölçüde yer alıyorsa burası mutlaka görmeniz gereken yer. Katalan Ulusal Müzesi, içerisinde sadece Katalan eseleri değil, Roma, Gotik, Barok, Rönesans dönemlerine ait eserleri de barındırmakta.

Barselona sanat ve kültür adına çok şey bulabileceğiniz bir adres

16. Fundacio Joan Miro Müzesi

Gaudi, Picasso diye giden sıralamanın üçüncü halkası Joan Miro. Farklı tarzını, kullandığı canlı renklerle başarılı bir şekilde anlatmayı başarmış olan Joan Miro, modern sanatın en başarılı sanatçılarından.  Müze son derece modern, eserler oldukça sempatik ama yine her biri ilk bakışta anlaşılamayan türlerden. Sanat severler buraya!

Barselona 'da birbirinden güzel müzeler sizi bekliyor

17. Teleferic de Montjuic ve Montjuic Kalesi

Harika bir Barselona manzarasını görmeye ne dersiniz? Montjuic Kalesi hiç şüphesiz bu manzarayı en güzel seyredeceğiniz yer. Buraya ulaşımın en güzel ve en kısa yolu ise Montjuic Teleferiği. 750 metre süren bu teleferik yolculuğu ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

18. Transbordador Aeri del Port Estacion de Montjuic

Eğer denizi teleferikle kat etmek, Barselona plajlarını yukarıdan görmek isterseniz Transbordador Aeri del Port Estacion de Montjuic gibi uzun bir isme sahip olan bu teleferik tam sizlik. Teleferik yanında bulunan cafenin manzarası gerçekten harika. Sırf bu cafe için bile buraya gelinebilir. Unutmadan, cafenin deniz gören tarafı ile iç taraf fiyatları farklı.

19. Poble Espanyol

Burası İspanyol kültürünü, yaşam tarzını, mimarisini tek çatı altında toplayan açık hava müzesi. Gözleriniz kapalı bir şekilde getirilip buraya bırakılsanız, kendinizi yıllar öncesinde bir yerde hissedebilirsiniz. Eski ev ve sokakların yanında, Poble Espanyol içerisinde yemek yiyebileceğiniz ve hediyelikler bulabileceğiniz yerler de mevcut.

20. Barseloneta

Yaz mevsiminde Barselona’nın hiç şüphesi kalbinin attığı yer. Ibıza’nın kardeşi. Plaj alabildiğince uzun ve bir o kadar da kalabalık. Öyle şezlong, şemsiye yok, herkes havlusunu serip yatıyor. Dilerseniz bazı yerlerinde kiralayabiliyorsunuz. Deniz, bizim denizlerimize kıyasla biraz bakımsız ve pis. Ama sıcakta serinlemek için bire bir. Plajdaki demirden yapılmış koca balık heykelini ve üst üste konan 4 katlı “L’estel Ferit” anıtını görmeden gelmeyin.

barselona plajları yazın çok kalabalık

21. Sant Pau Hospital

El Raval bölgesinde bulunan, 1997 yılından bu yana Dünya Mirasları arasında yer alan, 1900’lü yıllarından başında inşa edilen bu hastane kompleksi görülmeye değer. Gaudi gölgesinde kaldığından mıdır bilinmez ama Barselona’da Art Nouveau tarzındaki en güzel eserlerden biri.

Barselona tarihi binalar açısından da oldukça zengin

22. Flamenko

Buralara kadar gelmişken Flamenko gösterisi izlememek olmaz. Önce biraz Flamenko’dan bahsedelim. Çünkü Flamenko sadece bu bir kelimeye sığdırılacak kadar küçük bir şey değil.

Günümüzde İspanyollarla özdeşleşmiş olmasına karşın aslında Latin kökenli ülkelerin her birinin bu pastada payı söz konusu. Tam olarak tarihi hakkında net bir bilgi olmasa da, Latin kökenli ülkelerin katkılarıyla oluşturulmuş bir mozaik.

Flamenko’da dansçı, duygu yoğunluklu müziği, beden diliyle karşıya aktarırken, sergilediği sert tavırlar ile aslında bir ironi yaptığı söylenir.

Barselona’da sayısız Flamenko izleyeceğiniz yerler bulabilirsiniz. Biz tercihimizi Los Tarantos’tan yana kullandık. Yeri, La Rambla Caddesi ortalarında, Placa Reial adlı meydanda. Burada kime sorsanız gösterir. Fiyat olarak diğer pahalı yerlere oranla oldukça makul. Biz çok keyif aldık. Ama salon küçük ve talep çok. Bileti önceden almanızda fayda var. www.flamencotickets.com bu siteden sadece Los Tarantos bileti değil, Barselona, hatta tüm İspanya’daki diğer Flamenko gösterisi sunan mekanların da biletini alabilirsiniz.

23. Palau Reial

İspanya kraliyet ailesine ait bir saray. Biz içinden çok harika bahçesini beğendik. Aklımızda kalan ise ejderha başlı çeşme ve yeşil papağanlar.

24. Monestir De Pedralbes

Barselona’daki en güzel Gotik binalardan birisi. Şu an müze olarak hizmet vermekte. Bahçesi ve binasında bulunan ardışık sütunlar muazzam güzellikte. Sanat ve tarih sever iseniz değerlendirmenizde fayda var.

25. Tibidabo

Hiç dağın tepesinde lunapark olur mu demeyin, olur. Tibidabo, Barselona şehrinin 500 metre yukarısına, dağın tepesine kurulmuş bir lunapark. 1900’lü yılların başında yapılmış bu lunapark günümüzde hala hizmet vermekte. Eğer yükseklik korkunuz var ise dönme dolaba ve roller costera asla yaklaşmayın. Çocuklu aileler için bir diğer “görülürse iyi olacak” yerlerden.

tibidabo tepede kurulmuş bir lunapark

26. Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA)

1995 yılında açılan Barselona Çağdaş Sanat Müzesi, Joan Miro, Picasso gibi duayen sanatçıların eserlerinin yanında, birçok sanatçıya ait sanat eserlerini barındıran oldukça modern bir yer. Detaylı bilgi için tıklayınız.

27. Bunkers del Carmel

Şehirdeki belki de en güzel manzara noktası. Bunu yukarda Montjuic Kalesi için de demiş olabilirim ama sanırım burası bir adım önde ?

28. Passeig de Gràcia

Barselona’nın en önemli caddelerinden. Üzerinde çok sayıda alışveriş mağazaları ve süslü binaları barındırmakta. Aynı zamanda kentin en ünlü birkaç binasını da burada bulabilirsiniz.

Barselona alışveriş için çok güzel bir şehir

29. Arc de Triomf

1888 yılında Barselona’nın kapısı olarak inşa edilen bu tak, Parc de la Ciutadella yolu üzerinde bulunmaktadır. Tüm heybetiyle duran bu tak altından geçerek keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Barselona zafer takı.

30. El Palau de la Musica Catalana

19’uncu yüzyıldan günümüze ayakta kalan bir diğer şaheser. Katalan mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu opera binasında bir etkinliğe katılabilir, denk gelmediyse binanın kendisini gezebilirsiniz.

Yorum yaz